مدیریت آموزشی حوزه علمیه
35 بازدید
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0
کد خبر : 85041309233296     سرويس : معارف     زمان : 9:23   سه شنبه 13 تير  1385          
 
تابستان حوزه‌ها// حجت‌الاسلام قيومي: ضعف مديريت نظام آموزشي علت تعطيلي طولاني مدت حوزه‌هاي علميه است// كارايي طرح هجرت كاهش يافته است
 
 

 

گروه معارف: استاد حوزه علميه قم با اشاره به تاثيرات منفي تعطيلات طولاني در حوزه‌هاي علميه گفت: حوزه‌هاي علميه به دليل ضعف مديريت نظام آموزشي تنها از يك سوم فرصتهاي خود براي تحقيق و پژوهشهاي كاربردي استفاده مي‌كنند.


حجت‌الاسلام حسن قيومي، استاد حوزه علميه قم در گفتگو با خبرنگار شبستان، تعطيلي حوزه‌هاي علميه را يك سنت قديمي دانست و گفت: گرماي تابستان در گذشته به جهت نبود امكانات رفاهي عامل اصلي تعطيلي حوزه‌هاي علميه بود، اين مساله با وجود پيشرفت تكنولوژي و وجود امكانات رفاهي دليل مناسبي براي تعطيلات سه ماهه‌ي حوزه‌ها نيست و عارضه‌اي كه هم‌اكنون حوزه‌ها دچار آن شده‌اند نشان از ضعف مديريت نظام آموزشي است.

حجت‌الاسلام قيومي با اشاره به تاثيرات نظام آموزشي جديد حوزه‌هاي علميه بر كاهش مضرات تعطيلات حوزه، استفاده از شيوه آموزش سنتي در برخي حوزه‌هاي بزرگ و معتبر كشور چون حوزه‌هاي علميه قم، مشهد و اصفهان را عامل اين تعطيلات فراوان دانست و گفت: حوزه‌هاي علميه‌اي كه به شكل سنتي اداره مي‌شوند داراي تعطيلات بيشتري هستند كه اين تعطيلات بدون برنامه‌ريزي صحيح از سوي مديران حوزه باعث ايجاد ضعف در بنيه‌ي علمي طلاب مي‌شود.

وي با اشاره به تاثيرات منفي تعطيلات طولاني در حوزه‌هاي علميه گفت: حوزه‌هاي علميه به جهت اعزام مبلغ به مناطق مختلف در ماههاي محرم، صفر، رمضان و تعطيلات تابستاني تنها از يك سوم فرصتهاي در اختيار خود براي تعليم مباحث ديني، تحقيق و پژوهش‌هاي كاربردي به طلاب استفاده مي‌كنند، اين معضل در صورتي كه از سوي مديريت حوزه حل نشود در آينده تاثيرات مخربي در نظام آموزشي حوزه‌ها مي‌گذارد.

حجت‌الاسلام قيومي تاكيد كرد: حوزه‌هايي كه به شيوه‌ي سنتي اداره مي‌شوند كمتر به مباحثي چون تاريخ زندگي و سيره معصومين مي‌پردازند، تعطيلات تابستاني فرصت مناسبي براي مطالعه اين مباحث از سوي طلاب است.

اين استاد حوزه علميه قم برنامه‌ريزي منسجم و سازماندهي قوي از سوي مديريت حوزه را عامل غني‌سازي اوقات فراغت طلاب در فصل تابستان دانست و گفت: شوراي مديريت حوزه با همكاري اساتيد و با برنامه‌ريزي منسجم و سازماندهي و هماهنگي همه‌ي نهادهاي مرتبط بايد تعطيلات حوزه‌ها را به دوراني پويا و مفيد تبديل كند و آن را به حداقل برساند.

حجت‌الاسلام قيومي با اشاره به اجراي برنامه‌هاي متنوعي چون طرح هجرت و اعزام مبلغين جهت تبليغ گفت: متاسفانه بحث تبليغ در طرحهايي چون طرح هجرت كارايي خود را به جهت هدف مالي مبلغان از شركت در آنها، از دست داده است و انگيزه مبلغان، تبليغ نيست، متوليان فرهنگي جامعه بايد با يك برنامه‌ريزي صحيح پراكندگي و ناهماهنگي در عرصه‌هاي تبليغ كشور را به انسجام برسانند.

اين استاد دانشگاه پيشنهاد كرد: مديران حوزه‌هاي علميه با ايجاد يك نظام آموزشي مناسب در فصل تابستان به شكل غيرحضوري و با استفاده از فناوري اطلاعات به تربيت نيروهايي توانمند و محقق بپردازند كه اين روش باعث استفاده بهينه از تعطيلات تابستاني در حوزه و عامل بالا بردن بازده آموزشي در آنها مي‌شود.

حجت الاسلام قيومي با اشاره به گسترش اعزام مبلغ در فصل تابستان به مناطق محروم بر لزوم فراگيري آداب و رسوم آن مناطق از سوي طلاب تاكيد كرد و اظهار داشت: مبلغان و طلاب در كنار فراگيري دروس تخصصي حوزه بايد زير نظر اساتيد مجرب جامعه شناسي نسبت به آداب و رسوم مناطق اعزامي خود اهتمام ورزند، تابستان فرصت مناسبي براي فراگيري اين علوم اجتماعي است.